منو سایت

بررسی فوجی X-T5 از نظر امکانات و معایب

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بررسی فوجی X-T5 از نظر امکانات و معایب

بررسی فوجی X-T5 از نظر امکانات و معایب

فهرست مقالات [نمایش]

بررسی فوجی X-T5 که ویژگی ها و ایرادات آن یک آپدیت عالی را خراب کرد

در اولین نگاهم به بررسی فوجی X-T5، در مورد اندازه کوچکتر و کیفیت تصویر Fujifilm X-T5 صحبت کردم. طرفداران فوجی می توانند چیزهای زیادی را در مورد X-T5 دوست داشته باشند، و این ارتقا به اندازه کافی بزرگ است تا مشتریان X-T4 به فکر خرید X-T5 باشند.

طراحی دوربین و لنز فوجی عالی است و نتایج اغلب چشمگیر هستند. X-T5 نیز از این قاعده مستثنی نیست. کیفیت تصویر برتر فوجی و شبیه سازی های فیلم را در بدنه ای بزرگتر از X-T1 اصلی قرار دهید. این یک ارتقا برای بسیاری از کاربران است.

من واقعا از عکاسی با X-T5 لذت می برم. من در دوران دوربین فیلمبرداری بزرگ شدم و برای چندین دهه با دیسک آنالوگ عکاسی کردم. استفاده از کنترل‌های X-T5 (و مدل‌های X100 که قبلاً داشتم) لذت بخش است.

عکاسی با فرمت متوسط ​​اغلب به عنوان یک تجربه عکاسی متفکرانه‌تر ذکر می‌شود، و این مورد در مورد X-Tl است. من دوست دارم وقتم را صرف نوشتن یک عکس، انتخاب تنظیمات و کنترل دستی تجربه عکاسی خود کنم.

در دستان یک عکاس خیابانی، X-T5 به اندازه کافی جمع و جور و بی ادعا است که عملاً مورد توجه قرار نمی گیرد. چرخ‌های کنترل دستی امکان تغییرات سریع تنظیمات را فراهم می‌کنند و در عین حال به عکاس کمک می‌کنند هنگام عکس‌برداری دقت بیشتری داشته باشند. خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که از یک دوربین دیجیتال فول فریم مدرن استفاده می‌کنم و هوس کنترل‌های X-T5 می‌کنم. تنظیم انگشت و شست کارآمدتر است، اما بسیار مکانیکی است.

بررسی فوجی X-T5 از نظر امکانات و معایب

این دوربین فوکوس خودکار و طیف وسیعی از حالت های عکاسی را بهبود بخشیده است.

در فضای بدون آینه APS-C، فوجی X-T5 تا حد زیادی بهترین کیفیت تصویر را تولید می کند، بنابراین X-T5 به نظر یک وسیله ضروری به نظر می رسد. در نگاه اول از دوربین هیجان زده بودم. در عکاسی در دنیای واقعی، دوربین ناامیدکننده بود، عمدتاً به دلیل فوکوس خودکار ضعیف.

متأسفانه، برخی از زمینه‌ها وجود دارد که X-T5 از رقبا و انتظارات برای یک دوربین کاملاً جدید با ویژگی‌های پیشرفته فاصله دارد.

فوکوس خودکار، که من عمیقاً به آن نگاه می کنم، به طور قابل توجهی بدتر از هر سیستم دیگری در بازار است. در عصری که دوربین‌ها برای فوکوس سریع‌تر و دقیق‌تر، پردازنده‌های هوش مصنوعی را به دوربین‌های خود اضافه می‌کنند، در بررسی فوجی X-T5 متوجه شدم که در مسابقه حساسیت از نظر فوکوس عقب مانده است.

وضوح و کیفیت تصویر

فوجی موفق شد از تمام وضوح و کیفیت تصویر دوربین های APS-C خود استفاده کند. به عنوان یک منتقد، من همیشه تحت تاثیر تصاویر دوربین فوجی قرار گرفته ام. من صاحب سه مدل اول X100 بودم و تعدادی از عکس های مورد علاقه من در سفر با این دوربین ها گرفته شده است.

فوجی این کار را کمی بهتر انجام داد، صرف نظر از اینکه شرکت های دیگر تا چه اندازه می توانند تصاویر دوربین های APS-C خود را مدیریت کنند.

در بررسی خود از فوجی X-T5 معتقد بودم که برای دوربین APS-C تصاویر فوق العاده هستند و سنسور 40 مگاپیکسلی X-T5 جزئیات بسیار خوبی را ارائه می دهد. با این حال، سنسور با وضوح بالا با یک معاوضه همراه است. هرچه یک سنسور پیکسل بیشتری داشته باشد، در ISOهای بالاتر نویز بیشتری وجود دارد.

عکاسی در کنار سونی a7R V که برای تست های PetaPixel و متعاقب آن فوکوس خودکار انجام می دادم، سونی جزئیات بسیار بیشتر و نویز بسیار کمتری در ISOهای قابل مقایسه داشت، حتی یک سنسور 60 مگاپیکسلی به جای سنسور 40 مگاپیکسلی بسیار بهتر بود.

بررسی فوجی X-T5

نویز در این عکس که در نور متوسط ​​فروشگاه گرفته شده مشهود است. به دانه های موجود در شمع های سمت راست قاب توجه کنید.

برای برخی از عکاسان فوجی، وضوح این دوربین ممکن است خیلی بالا باشد. عکاسی خیابانی یکی از حوزه‌هایی است که عکاسان فوجی به سمت آن گرایش دارند، اما بیشتر این سبک از عکاسی در نور کم انجام می‌شود.

وضوح بسیار بالاتر از سایر دوربین های APS-C خواهد بود، اما این موضوعی است که هر عکاسی باید به آن توجه کند.

چیزهای کوچک

صفحه های آنالوگ زیبا که من خیلی دوستشان دارم ده ها عکس را در طول آزمایش یک ماهه من خراب کرد. X-T5 که در صفحه ها و سوئیچ ها پوشانده شده است، سطوح کنترلی زیادی دارد که به طور تصادفی قابل لمس و تغییر هستند.

در بررسی فوجی X-T5 متوجه شدم که سوئیچ کنترل فوکوس جلو تقریباً هر بار که دوربین را از کیفش بیرون می‌آورم از حالت پیوسته به دستی می‌رود. اگه همون سوئیچ بود مشکلی برام پیش نمیومد ولی به خاطر تغییر هر صفحه توی کیفم یه دفعه قاب رو گم کردم.

یکی دیگر از کنترل های آزاردهنده، کنترلی است که دوربین را از حالت عکس به حالت فیلمبرداری تغییر می دهد. مانند کنترل حالت فوکوس، این اغلب از عکسی به ویدیو دیگر می‌پرد، و من چند ویدیوی دو ثانیه‌ای بدون فوکوس دارم که نشان می‌دهد دارم دیوانه می‌شوم.

من حتی موفق شدم به طور تصادفی صفحه های قفل را بچرخانم. البته، این در درجه اول تقصیر من است، زیرا فوجی این صفحه‌ها را به دکمه‌های قفل مجهز کرده است، اما همیشه یادم نمی‌رود که قبل از اینکه دوربینم را کنار بگذارم، صفحه را قفل کنم.

بررسی فوجی X-T5 از نظر امکانات

اگر فوجی سیستم اصلی من بود، در نهایت فهرستی ذهنی از چیزهایی که باید قبل از تیراندازی تنظیم کنم تهیه می کردم.

در جلسه بررسی فوجی X-T5، مشخص شد که X-T5 در درجه اول یک دوربین عکاسی است، اما بسیاری از ویژگی های ویدئویی X-H2 را به ارث برده است. در اینجا نیز، انتخاب های طراحی مانع از مفید بودن دوربین می شود. صفحه نمایش بیرون نمی آید که برای اولین عکس از دوربین قابل درک است، اما به طور قابل توجهی از دوام دوربین در هنگام عکاسی توسط یک نفر می کاهد.

بدتر از همه، در حالی که دوربین دارای چندین نشانگر در پشت برای نشان دادن در حال ضبط است، هیچ نشانگری در جلو وجود ندارد. تشخیص چشم برای ویدیو عالی است، اما هیچ راهی برای تأیید اینکه در فوکوس هستید یا حتی ببینید در حال ضبط هستید وجود ندارد.

روی تمرکز تمرکز کنید

در بررسی فوجی X-T5 متوجه شدم که چندین ویژگی تشخیص سوژه را به تشخیص چشم انسان اضافه می کند. در آزمایش خود متوجه شدم که این حالت‌های جدید تشخیص اشیا خیلی بهتر از حالت‌های ردیابی استاندارد نیستند. تشخیص حیوانات و پرندگان به ندرت روی چشم سوژه فوکوس می کند و برای فوکوس روی چشم حیوان نیاز به عکاسی با f/stop دارد. آخرین کاری که یک عکاس حیات وحش می خواهد انجام دهد این است که عکاسی از حیوانات در حال حرکت را متوقف کند.

فوکوس خودکار چشم انسان به طرز ناامیدکننده ای ضربه خورد یا از دست رفت. در تمام تست های من، دوربین روی چشم ها قفل نمی شد، حتی با سوژه هایی که ثابت بودند و هر دو چشم قابل مشاهده بودند. در یک سری فریم، سیستم بدون حرکت از روی چشمان پسرم می گذرد.

این ممکن است در تصاویر کم رزولوشن زیر به سختی مشاهده شود، اما تفاوت واضحی در فوکوس بین این دو در اندازه واقعی وجود دارد.

بررسی فوجی X-T5 از نظر معایب

بررسی فوجی از نظر ویژگی ها و معایب

دو تصویر با فاصله چند ثانیه گرفته شده اند و یکی در فوکوس است و دیگری نه.

با کمال تعجب، فوکوس خودکار تشخیص چشم ویدیویی بسیار عالی است. من ویدیوی بررسی را با X-T5 کاملا باز گرفتم، و حتی یک لحظه در ویدیو وجود ندارد که چشم من فوکوس را از دست بدهد و فوکوس خودکار عکس را ضعیف و گیج کننده کند.

X-T5 در شرایطی که اکثر سیستم های فوکوس خودکار چشمی مشکل دارند، عملکرد بسیار خوبی داشت. با وجود اینکه یک چشم سوژه در سایه عمیق قرار داشت، دوربین بدون هیچ مشکلی توانست چشم دیگر را تشخیص دهد.

من تست‌هایی را در کنار Sony a7R V انجام دادم، و اگرچه مقایسه یک دوربین زیر 2000 دلار با یک دوربین 4000 دلاری غیرمنصفانه است، اما این نشان‌دهنده جایگاه فوجی در مقابل رقبا است. نرخ ضربه حیوانات سونی حدود 90٪ بود، در حالی که نرخ ضربه Fuji X-T5 حدود 50٪ بود.

قبل از اینکه این را صرفاً به عنوان تفاوت در هزینه سیستم ها بنویسید، پسرم هنگام آزمایش دوربین در باغ وحش برانکس نظر داد. ما امسال در بوتسوانا سافاری رفتیم و میزان بازدید او بسیار بیشتر از فوجی بود و در باغ وحش گفت: “حدس می‌زنم دارم به فوکوس خوب دوربین در آفریقا عادت کرده‌ام.” آن دوربین سونی a7c بود که از آن استفاده می‌کرد. همان سیستم فوکوس a7 III که در سال 2018 معرفی شد.

در این دو تصویر، دوربین فوکوس خود را از دست داده است. در عقاب، سوراخ بینی نقطه کانونی است و در لمور، نقطه کانونی، بینی دورترین لمور است. این دوربین عاشق دماغه است.

مروری بر X-T5 از نظر ویژگی ها و معایب

بررسی فوجی از نظر شرایط و معایب

در طول آزمایش باغ وحش، موفقیت هایی در شناسایی حیوانات حاصل شد. دوربین قادر بود بر روی چشمان فوک ها فوکوس کند که کار بسیار دشواری بود زیرا فوک ها با لایه ای براق از آب که بدن آنها را پوشانده بود از آب بیرون آمدند. بیش از هر سوژه دیگری که امتحان کردم، عکس‌های متمرکز از این حیوان مضحک وجود داشت.

بررسی فوجی از نظر امکانات

بررسی X-T5 برای نقص

تمرکز روی خرس‌ها و سگ‌های وحشی احتمالاً به این دلیل است که اکثر سیستم‌های AF حیوانات در اطراف حیوانات خانگی طراحی شده‌اند. خرس ها فقط سگ های قاتل بزرگ هستند و پوزه آنها شبیه سگ های معمولی است.

در حالی که X-T5 با موفقیت روی خرس‌ها و سگ‌های وحشی قفل می‌شد، نمی‌توانست روی چشم یک پاندا قرمز، که در تمام مدتی که ما به آن شلیک می‌کردیم، کاملا بی‌حرکت نشسته بود، قفل کند.

دوربین فوجی نیز در پیدا کردن چشم‌های گربه‌ای من مشکل داشت. مانند پانداها، گربه‌ها تمایلی به حرکت ندارند و در بسیاری از عکس‌ها X-T5 به جای چشم‌های گربه روی بینی گربه من قفل می‌شود. این اتفاق با تصاویر بسیاری از سگ های وحشی و با پانداهای قرمز رخ داد.

بررسی اجمالی X-T5 از نظر امکانات

بینی دوباره AF را تشخیص می دهد.

فوجی X-T5 به عنوان ویژگی ها و معایب

تبلیغات ویدیویی

فوجی X-T5 یک دوربین فیلمبرداری شگفت‌آور خوب است که بسیاری از قابلیت‌های ویدئویی X-H2 و X-H2S را به ارث برده است، فقط کمی از زمان رکورد برخی از کدک‌های پیشرفته. هیچ ProRes در X-T5 وجود ندارد، در حالی که X-H2S دارای ProRes داخلی، ProRes RAW و ضبط خارجی BRAW است.

حتی بدون این کدک ها، X-T5 می تواند 6.2K ضبط کند، 4K را با All-I و Long GOP نمونه برداری کند، و در F-Log 2 عکاسی کند. X-T5 یک دوربین B عالی برای افرادی است که با X-H2S عکس می گیرند.

من بیشتر تحت تأثیر قابلیت‌های فیلمبرداری فوجی X-T5 هستم تا قابلیت‌های عکاسی آن، عمدتاً به این دلیل که فیلمبرداری ویژگی‌های بسیار زیادی را ارائه می‌کند و بدون رها کردن شاتر، فیلم‌های قابل توجهی تولید می‌کند.

اگر X-T5 صفحه نمایش تاشو داشت، احتمالا استودیو اصلی و دوربین داخلی من بود. اندازه و وزن X-T5 برای استفاده در vlogging و گیمبال ایده آل است. بسیاری از لنزهای زاویه باز فوجی برای عکاسی به سبک vlog ایده آل هستند و برای تنظیم ضبط کار YouTube من بسیار مناسب هستند.

اما بدون صفحه نمایش تاشو، باید از یک ضبط کننده HDMI خارجی استفاده کنم که می تواند کاهش وزن ناشی از استفاده از X-T5 را جبران کند.

فوجی X-T5

آیا جایگزین هایی وجود دارد؟

از نظر کمیت و کیفیت کامل لنزها، هیچ سیستم APS-C دیگری نمی تواند با سری فوجی برابری کند. اگر شما یک عکاس یا فیلمبردار هستید که به دنبال دوربینی عالی با کیفیت فیلمبرداری عالی و گستره وسیعی از لنزهای موجود هستید، دیگر به دنبال آن نباشید.

اگر دوربین APS-C برای عکاسی سلفی می‌خواهید، Canon R10 یا Sony ZV-E10 انتخاب‌های بهتری هستند که هر دو دارای صفحه‌نمایش قابل جدا شدن هستند.

باید بخری

اینکه آیا فوجی فیلم X-T5 را بخرید یا نه به سبک عکسبرداری شما بستگی دارد. اگر به فوکوس خودکار رعد و برق و فوکوس خودکار بسیار دقیق نیاز دارید، نباید X-T5 را بخرید.

اگر به دنبال یک دوربین متفکر هستید که عکاس را مجبور به تمرکز روی تصاویر کند، اما همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا عکس های عالی در حالت تمام خودکار بگیرد، X-T5 برای شما مناسب است.

اگر می خواهید با کیفیت شگفت انگیز فیلم بگیرید، باید X-T5 را نیز در نظر بگیرید.

طرفداران فوجی، می دانید که چه کسانی هستند، X-T5 را دوست خواهند داشت زیرا تجربه فوجی آنقدر لذت بخش است که ارزش ارتقا را دارد.

عکاسانی که به دنبال خرید اولین دوربین خود هستند، قبل از اینکه با X-T5 وارد اکوسیستم فوجی شوند، باید گزینه های جایگزین را در نظر بگیرند.

دسته بندی ها

مقایسه و بررسی محصولات

برچسب ها

بررسی دوربین فوجی، جدیدترین مطالب دوربین فوجی، مطالب پیشنهادی

اشتراک گذاری

در فیس بوک مشترک شوید

عضویت در تلگرام

در گوگل پلاس مشترک شوید

در واتس اپ مشترک شوید