تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ ⭐| آموزش تغییر پس زمینه عکس - مجله نورنگار

تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ ⭐| آموزش تغییر پس زمینه عکس – مجله نورنگار

آیا این قصد به ذهن شما خطور کرده است؟ پس زمینه عکس را در فتوشاپ تغییر دهید شما دارید؟ به عنوان مثال، آیا می خواهید آسمان صاف تکراری پشت سر خود را با یک آسمان ابری زیبا جایگزین کنید؟ یا می خواهید پس زمینه یکی از عکس های خود را به پس زمینه ساده تغییر دهید و از آن به عنوان عکس شخصی خود استفاده کنید؟ خوب، آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست. با ما همراه باشید تا قدم به قدم شما را برای ویرایش حرفه ای راهنمایی کنیم


تعداد بازدید: 45238
زمان آموزش: 5

فهرست مقالات [نمایش]

تغییر پس زمینه عکس یکی از بهترین و پرکاربردترین قابلیت های نرم افزار فتوشاپ است. حتی در این نرم افزار گزینه های مختلفی برای انتخاب قسمت های ظریف مانند مو در نظر گرفته شده است.

بهترین راه برای تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ، انتخاب پیش زمینه و جدا کردن آن از پس زمینه است.

مانند هر کار دیگری در فتوشاپ، روش های مختلفی برای این ویرایش وجود دارد. اما ما در این آموزش از ابزار انتخاب سریع استفاده خواهیم کرد. این ابزار به اندازه ابزار Pen مفید است.

1- انتخاب موضوع یا پس زمینه

ابزار Quick Selection را از منوی سمت چپ نوار ابزار یا با فشار دادن کلید W انتخاب کنید سپس با استفاده از یک قلم مو با مقدار سختی بالا، قسمت هایی از جسم را که می خواهید باقی بماند انتخاب کنید. فتوشاپ بر اساس سطح کنتراست تصویر تعیین می کند که کدام قسمت ها را می خواهید انتخاب کنید.

با استفاده از این ابزار قطعات با کنتراست بالا و لبه های سخت به راحتی انتخاب می شوند. اما احتمالاً برای انتخاب قطعات با کنتراست کم و لبه های نسبتاً نرم به تلاش بیشتری نیاز خواهید داشت.

در برخی عکس‌ها، انتخاب پس‌زمینه آسان‌تر از سوژه است. در این حالت پس از انتخاب پس زمینه، Ctrl + Shift + i (یا گزینه Inverse را از منوی Select انتخاب کنید) فشار دهید تا مناطق انتخاب شده برای انتخاب پیش زمینه معکوس شوند.

2- انتخاب قسمت هایی که انتخاب نشده اند

حالا تصویر را بزرگ کنید و با یک براش کوچکتر قسمت های پیش زمینه را که به قسمت های انتخاب شده قبلی چسبانده شده اند اضافه کنید.

اگر برعکس، قسمت‌هایی وجود دارد که اشتباه انتخاب شده‌اند، کلید Alt را نگه دارید و موس را روی آن قسمت‌ها بکشید تا انتخابشان لغو شود. برای تغییر پس‌زمینه عکس در فتوشاپ آنطور که می‌خواهید، باید تمام قسمت‌های واضح تصویر (که دارای لبه‌های تیز هستند) انتخاب شوند، اما نگران قسمت‌های سخت‌تر مانند «مو» نباشید، ما به آن می‌پردازیم. که بعدا

3- انتخاب و ماسک

در نوار گزینه های بالای صفحه، روی گزینه Selection and Mask کلیک کنید. پنجره ای که باز می شود به شما امکان می دهد قسمت های انتخاب شده را تنظیم کرده و آنها را ماسک کنید.

در پنل Properties روی گزینه View Mode کلیک کنید تا نحوه نمایش قسمت های انتخاب شده را تغییر دهید. یکی از حالت های بسیار کاربردی، حالت Overlay است. با استفاده از این حالت می توانید رنگی متضاد با قسمت های انتخاب شده انتخاب کنید و قسمت های اضافی عکس را به راحتی تغییر دهید. همچنین با استفاده از کلید F می توانید از نماهای مختلف در حین کار استفاده کنید. پس زمینه های رنگی مختلف ایرادات تصویر را به شما نشان می دهند.

4- تصحیح قطعات انتخاب شده

اکنون می توانید قسمت های انتخاب شده را ویرایش کنید. در منوی نوار ابزار در سمت چپ تصویر، ابزارهای مختلفی وجود دارد که می توانید برای این منظور استفاده کنید:

  • ابزار انتخاب سریع: می توانید از این ابزار برای اضافه کردن و حذف سریع قسمت های زیادی به تصویر خود استفاده کنید.
  • Edge Refinement Brush Tool: این ابزار بهترین ابزار ممکن برای انتخاب مو و مناطق مشابه است.
  • Brush Tool: از این ابزار برای انتخاب لبه های سخت استفاده کنید.
  • Lasso/Polygonal Lasso Tool: با این ابزار می توانید به صورت دستی قسمت هایی را ترسیم کرده و آن ها را به عکس خود اضافه یا حذف کنید.

روی عکس زوم کنید و لبه های مناطق انتخاب شده را به دقت بررسی کنید. نیازی نیست قسمت های انتخاب شده را زیاد تغییر دهید و فقط باید به دنبال قسمت هایی باشید که انتخاب نشده، اشتباه انتخاب شده اند یا لبه های خیلی سختی دارند.

برای این عکس از ابزار Brush برای انتخاب لبه های دیوار و بدنه شی استفاده کردیم. کافی است براش را روی قسمت های مورد نظر بکشیم تا به قسمت انتخابی اضافه کنیم و یا با نگه داشتن کلید Alt قسمت هایی را که نیاز نداریم را پاک کنیم.

سپس از ابزار Refine Edge برای انتخاب مو یا سایر لبه های نرم استفاده کنید. در پنل سمت راست زیر Edge Detection، Smart Radius را انتخاب کنید. با این کار، فتوشاپ به راحتی می تواند بین لبه های نرم و سخت تمایز قائل شود.

همچنین می توانید مقدار شعاع را کمی افزایش دهید. این مبلغ به شما بستگی دارد و باید ببینید چه مقداری برای شما مناسب است. همچنین می توانید از کلید P برای مشاهده تصویر قبل و بعد از اعمال تغییرات استفاده کنید.

از یک برس کمی نرم Refine Edge استفاده کنید و انتهای موها را انتخاب کنید. خواهید دید که تارهای مو به سر سوژه اضافه می شود. کلید Alt را نگه دارید و قلم مو را روی قسمت هایی که نمی خواهید در عکس باشند بکشید تا حذف شوند.

5- تنظیمات را انجام دهید

پنجره Selection and Mask در قسمت Global Refinements شامل گزینه های مختلفی است که می توانید در صورت نیاز از آنها استفاده کنید. این گزینه ها عبارتند از:

  • Smooth: این گزینه لبه های ناحیه انتخاب شده را صاف می کند و خطوط ناهموار را حذف می کند. این گزینه برای انتخاب هایی با لبه های تیز ایده آل است.
  • Feather: این گزینه با افزایش پر، لبه های قسمت انتخاب شده را نرم می کند.
  • کنتراست: با افزایش کنتراست پیکسل ها در لبه تصویر، لبه های ناحیه انتخاب شده سخت تر می شود.
  • Shift Edge: تمام قسمت های انتخاب شده را با تعداد پیکسل مشخص شده جابجا می کند.

6- حذف رنگ های حاشیه ای

هنگامی که از نحوه انتخاب عکس خود کاملاً راضی شدید، به تنظیمات خروجی در پنل سمت راست بروید و روی گزینه Color Decontaminate کلیک کنید تا رنگ های حاشیه ای حذف شوند.

در قسمت Output گزینه New Layer with Layer Mask را انتخاب کنید و سپس Ok را بزنید تا به عکس اصلی خود برگردید. در اینجا خواهید دید که قسمت های انتخاب شده به عنوان یک لایه جدید به عکس شما اضافه شده است. پس از حذف پس‌زمینه اصلی عکس، همه چیز آماده است که یک پس‌زمینه جدید به عکس خود اضافه کنید.

7- یک پس زمینه جدید قرار دهید

در مرحله بعد عکسی را که می خواهید به عنوان پس زمینه جدید در فتوشاپ استفاده کنید وارد کنید و لایه مربوطه را در زیر لایه پیش زمینه (ابجکت) عکس قرار دهید.

می توانید از ابزار Hand برای تغییر محل قرارگیری تصویر پس زمینه استفاده کنید. همچنین در صورت نیاز به تغییر اندازه، می توانید از ابزار Free Transform با فشار دادن Ctrl+T استفاده کنید. هنگامی که در حالت تبدیل آزاد قرار گرفتید، به سادگی گوشه های تصویر را به سمت داخل بکشید تا آن را کاهش دهید، یا آن را به سمت بیرون بکشید تا آن را افزایش دهید. کلید shift را نگه دارید تا نسبت تصویر ثابت بماند.

8- تصحیح رنگ

به احتمال زیاد در حال حاضر با یک تصویر زیبا روبرو هستید. تنها کاری که برای طبیعی‌تر کردن آن باید انجام دهید این است که رنگ‌های پیش‌زمینه را برای مطابقت با رنگ‌های پس‌زمینه تغییر دهید. کلید طبیعی جلوه دادن عکس ویرایش شده شما در این قسمت است.

لایه پیش زمینه را با کلیک بر روی تصویر کوچک لایه انتخاب کنید و مطمئن شوید که خود تصویر (نه ماسک لایه) را انتخاب کرده اید. سپس به Image > Adjustments > Match Color بروید.

در پنجره باز شده در قسمت Source عکس مورد نظر را انتخاب کرده و در قسمت Layer لایه ای را که می خواهید تغییر دهید انتخاب کنید. اکنون دو گزینه دارید، یا پیش زمینه را با توجه به پس زمینه تغییر دهید یا برعکس.

سپس تیک گزینه Neutralize را بزنید تا رنگ های عکس را تنظیم کنید. سپس گزینه های روشنایی و شدت را تغییر دهید تا پس زمینه و پیش زمینه به خوبی مطابقت داشته باشند. همچنین در صورت نیاز می توانید از نوار لغزنده محو برای کاهش اثر آن استفاده کنید. دکمه پیش نمایش نیز پیش نمایشی از تغییرات فعلی را به شما نشان می دهد.

9- نهایی شدن ویرایش

برای تکمیل کار خود روی دکمه OK کلیک کنید. شما می توانید فایل نهایی را با فرمت PSD با لایه باز برای ذخیره اطلاعات برای همه لایه ها ذخیره کنید و در آینده می توانید هر قسمت از عکس را جداگانه ویرایش کنید. به عنوان مثال، در آینده می توانید ماسک بخشی از تصویر را تغییر دهید، تصویر پس زمینه را جابجا کنید یا آن را به طور کامل تغییر دهید و با یک تصویر جدید جایگزین کنید و اکنون فابل شما آماده چاپ عکس است.

اما اگر قصد دارید تصویر را به صورت آنلاین یا در یک وب سایت به اشتراک بگذارید، باید آن را در قالب دیگری ذخیره کنید. برای این کار به مسیر File > Save As رفته و فرمت Jpeg را انتخاب کنید.
.
اگر در مورد هر قسمت از این آموزش نیاز به کمک دارید و سوالی دارید، لطفاً آن را در قسمت نظرات مطرح کنید.

از حمایت شما سپاسگزاریم.

دسته بندی ها

نرم افزار عکاسی

برچسب ها

آموزش فتوشاپ

اشتراک گذاری