منو سایت

عکاسی اسپلش چیست؟ – عکاس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
عکاسی اسپلش چیست؟ - عکاس


تعداد بازدید: 97
زمان آموزش: 5

عکاسی اسپلش چیست؟

فهرست مقالات [نمایش]

آیا تا به حال عکس های شگفت انگیزی از سقوط اجسام در آب دیده اید که پراکندگی قطرات آب را نشان می دهد؟ شاید فکر کنید که چنین تصاویری جعلی هستند و فقط از طریق ویرایش عکس امکان پذیر است. در ضمن این تصاویر با تکنیک عکاسی به نام عکاسی اسپلاتر گرفته شده اند. شما همچنین می توانید چنین تصاویری ایجاد کنید. پس با ما همراه باشید

عکاسی اسپلش چه فایده ای دارد؟

قبل از اینکه به سراغ استفاده از عکاسی اسپلش برویم، لازم است توضیح مختصری در مورد چیستی عکاسی اسپلش داشته باشیم. اسپلش به معنای پاشیدن و پراکندگی آب است و همانطور که از نامش پیداست عکاسی اسپلش لحظه ثبت این صحنه است. در واقعیت، پخش شدن آب با سرعتی اتفاق می افتد که چشم نمی تواند لحظه ای از آن را ثبت کند، اما دوربین تنظیماتی دارد که می تواند این لحظه را با سرعت کمتری ثبت کند و تصویری خارق العاده ایجاد کند.

عکاسی اسپلش یکی از جالب ترین ژانرها و تکنیک های عکاسی است که می توان از آن برای عکاسی تبلیغاتی استفاده کرد. با توجه به اینکه قطرات آب در این نوع عکاسی دخیل است، بارها از این سبک عکاسی برای نشان دادن لذت تابستان و هر آنچه مربوط به این فصل است استفاده می شود. در واقع شلیک اسپلش ها حس خاصی را در افراد ایجاد می کند، قبل از اینکه تصویری را ذخیره کنند، می توانند احساس خنکی، هیجان و سرگرمی را در آن مشاهده کنند. بنابراین ممکن است عکس معنا و فرم خاصی نداشته باشد اما حسی که ایجاد می کند بیننده را به درک و ارتباط با تصویر می رساند.

عکاسی اسپلاتر چگونه انجام می شود؟

در نگاه اول، این ممکن است بسیار پیچیده به نظر برسد، اما زمانی که تکنیک های این سبک از عکاسی را یاد بگیرید، متوجه می شوید که آنقدرها هم سخت نیست.

1. تجهیزات برای شلیک پاشش

می‌توانید با گرفتن صحنه‌ای که به‌طور طبیعی اتفاق می‌افتد، پاشش‌ها را به تصویر بکشید یا تنظیمات سفارشی خود را برای آن داشته باشید. گزینه دوم به شما کنترل و خلاقیت بیشتری در این کار می دهد و فرصت بیشتری برای ارتقای مهارت های خود خواهید داشت. در هر دو مورد، ابتدا به تجهیزات مناسب برای کار نیاز دارید. این تجهیزات شامل موارد زیر است:

 • یک دوربین با کیفیت بالا (ترجیحا فول فریم، اگرچه APS-C نیز می تواند به خوبی کار کند)
 • تایمر دوربین (می تواند روی خود دوربین باشد)
 • شاتر و پایه عکاسی از راه دور
 • یک لیوان یا کاسه آب
 • جسمی برای انداختن در آب (می توانید از میوه یا حتی مقداری آب برای تمرین استفاده کنید)
 • فلاش خارجی
 • داشتن یک لنز ماکرو یک مزیت است.
 • سطح پشت تصویر ترجیحا سیاه است.
 • ترجیحاً محل فیلمبرداری تاریک باشد.
 • ترجیحا دیوار پشت محل عکاسی تک رنگ باشد.
 • ویرایش و بهبود عکس ها به نرم افزارهای ویرایش تصویر مانند فتوشاپ و لایت روم نیاز دارد.

عکاسی اسپلش چیست؟

2. تنظیمات برای شلیک پاشش

اگر تازه شروع کرده اید، خبر خوب این است که نیازی به استفاده از دوربینی با تنظیمات دستی ندارید. امروزه می توانید با استفاده از حالت اولویت شاتر در بسیاری از دوربین ها، سرعت شاتر مورد نظر خود را تنظیم کنید و به دوربین اجازه دهید تصمیم بگیرد که تنظیم دیافراگم درست برای دوربین شما چیست.

همچنین می توانید با تنظیم ISO روی تنظیمات دیافراگم دوربین تأثیر بگذارید. هرچه ایزو کمتر باشد بهتر است. هر چیزی کمتر از ISO 800 انجام می شود. اگر می خواهید قطرات آب بزرگتر باشد، سرعت شاتر را روی 1/250 تنظیم کنید. اما اگر می خواهید این قطرات کوچکتر و یخ زده باشند، سرعت شاتر باید بیشتر باشد، برای مثال روی 1/1000 تنظیم کنید. می توانید تنظیمات مختلفی را برای این کار در نظر بگیرید و هر بار یک تصویر هیجان انگیز و متفاوت ثبت کنید.

عکاسی اسپلش چیست؟

3. نورپردازی برای عکاسی اسپلش

چه عکاسی اسپلش شما در یک محیط طبیعی باشد و چه در محیط کنترل شده، نورپردازی همچنان بسیار مهم است. اگر می خواهید از قطرات آب پراکنده عکس بگیرید که تا حد امکان طبیعی به نظر می رسند، نور طبیعی محیط در بیشتر مواقع کافی است. اما از طرف دیگر برای افزودن جذابیت بیشتر به تصویر، باید از فلاش خارجی استفاده کنید که مستقیماً روی آب بتابد. با افزودن یک فلاش دیگر به سوژه، می توانید تصویر را به گونه ای ثبت کنید که به نظر سه بعدی به نظر برسد.

عکاسی اسپلش چیست؟

4. همگام سازی فلاش با سرعت بالا در دوربین

نکته ای که باید در مورد عکاسی با اسپلش و فلاش خارجی بدانید این است که به دلیل سرعت پایین همگام سازی دوربین با فلاش، ممکن است هنگام عکاسی با سرعت شاتر 1/200 به نتایج خوبی نرسید. اما این مشکل قابل حل است، فقط از عملکرد همگام سازی فلاش پرسرعت دوربین استفاده کنید. در بسیاری از دوربین ها، به ویژه دوربین های برند نیکون، این ویژگی ممکن است با عنوان Auto FP مشخص شود. این ویژگی تضمین می کند که هر فریم گرفته شده با سرعت نور حرکت می کند.

با این کار می توانید با افزایش سرعت شاتر و باز کردن دیافراگم دوربین، حرکت آب را کاهش دهید. یعنی تصویر جذاب تری بگیرید که به نظر می رسد در حال حرکت است.

5. استفاده از فوکوس خودکار

اگرچه اکثر عکاسان دوست دارند فوکوس لنز دوربین را خودشان کنترل کنند، استفاده از عملکرد فوکوس خودکار لنز چیزی نیست که بخواهید از آن دوری کنید. در هر صورت این قابلیت برای استفاده شما بر روی دوربین قرار داده شده است. فوکوس را روی آب یا سطح ظرفی که قرار است از آن عکس بگیرید، قفل کنید، سپس فقط روی زمانی که در حال گرفتن عکس هستید فوکوس کنید. برای اینکه مطمئن شوید فوکوس به درستی تنظیم شده و کیفیت آن خوب است، می توانید این نقطه را کمی افزایش دهید.

عکاسی اسپلش چیست؟

چند فوت کار در Splash Photography

همراه با استفاده از تجهیزات و تنظیمات مناسب برای عکاسی اسپلش، دانستن چند نکته می تواند به بهبود عکاسی شما کمک کند:

1. در مورد سوژه عکاسی ساکت باشید

برای اینکه قطرات آب به وضوح قابل مشاهده باشند، بهتر است هنگام عکاسی از پاشش از پس زمینه تیره یا تک رنگ استفاده کنید. ایده داشتن پس‌زمینه تیره این است که قطرات آب بیشتر دیده شود، زیرا در بیشتر مواقع، اگر پس‌زمینه سفید باشد، آن قطرات به خوبی در تصویر نشان داده نمی‌شوند. توجه داشته باشید که سوژه عکس با قطرات آب احاطه شده است، بنابراین تنها چیزی که در قاب دوربین باید داشته باشید موضوع عکس است و باید یک رنگ آن را احاطه کرده باشد. وقتی قطرات در فضا پخش می شوند، فضای کافی را برای قرار دادن قطرات در قاب دوربین خود بگذارید.

عکاسی اسپلش چیست؟

2. از لرزش دوربین خودداری کنید

با این حال، در هنگام عکاسی، پس از فشار دادن دکمه شاتر، لغزش بسیار کمی وجود خواهد داشت. اما این همان چیزی است که هنگام شلیک پاشش باید از آن اجتناب کنید. کوچکترین لغزش روی نتیجه عکس تاثیر می گذارد. به طور کلی توصیه می شود دوربین را روی سه پایه نصب کنید و عکس را با یک شاتر از راه دور ضبط کنید. به این ترتیب دوربین ثابت می ماند و هیچ لغزی در عکس دیده نمی شود. در این صورت باید زمان انداختن جسم در آب را با زمان فشار دادن ریموت کنترل هماهنگ کنید.

3. به جای آب از شیر استفاده کنید

برای تاثیرگذاری بیشتر تصویر می توانید از مایعات رنگی استفاده کنید. در بیشتر موارد شیر به دلیل سفیدی و غلظت خاص آن نسبت به آب استفاده می شود. قطرات شیر ​​رنگی است و دیگر شفافیت آب را ندارد. بنابراین اگر بتوانید تصویر خاصی از زمان پخش آن به دست آورید، شگفت انگیز خواهد بود. برای مواقعی که می خواهید عکس اسپلش شما مقداری رنگ داشته باشد، می توانید از یک شی با رنگ خاص برای پاشیدن آب یا شیر استفاده کنید. می توانید این رنگ پس زمینه را وارد کنید یا حتی رنگ دیگری را برای سطح زیرین ظرف انتخاب کنید. به طور کلی، شما فرصت های زیادی برای بازی با رنگ ها در حین شلیک Splash خواهید داشت.

این چند نکته را در نظر بگیرید:

 • اگر اشیایی که داخل آب می اندازید کوچک هستند بهتر است حداقل 5 عدد از آنها را به یکباره داخل ظرف بیندازید تا آب بیشتر پخش شود.
 • از اجسام سنگین استفاده نکنید. وزن باعث می شود که سوژه خیلی سریع در آب بیفتد و زمان کافی برای ثبت یک تصویر خوب نداشته باشید.
 • برای اینکه آب پاشیده شده بزرگتر به نظر برسد، از یک ظرف بزرگتر استفاده کنید و فضای بیشتری را در قاب بگذارید تا قطرات هنگام پخش شدن به خوبی در قاب قرار گیرند. همچنین جسم را از فاصله دورتری به داخل آب بیندازید تا آب به شکل دیگری پخش شود.

عکاسی اسپلش چیست؟

4. چندین عکس پشت سر هم بگیرید

عکاسی با اسپری چیزی نیست که بتوانید با گرفتن یک عکس به نتیجه دلخواه برسید. سرعت و زمان در این نوع عکاسی بسیار مهم است. به همین دلیل استفاده از حالت عکاسی پشت سر هم بسیار مهم است. تعداد عکس هایی که می توانید در ثانیه بگیرید از دوربینی به دوربین دیگر متفاوت است، اما معمولاً می توانید حداکثر با سرعت 16 فریم در ثانیه عکس بگیرید. بنابراین تعداد زیادی عکس برای انتخاب خواهید داشت.

بنابراین، هنگام عکاسی از اسپلش، فراموش نکنید که حالت عکاسی پشت سر هم را انتخاب کنید تا بتوانید تصاویر بهتری بگیرید. به یاد داشته باشید که ابتدا شاتر را فشار دهید و سپس مورد را پرتاب کنید. با این کار ممکن است دو یا سه فریم اول تصویر خاصی را ثبت نکنند اما زمان کافی برای دستیابی به نتیجه مطلوب تری در فریم های زیر خواهید داشت.

5. تصاویر را ویرایش کنید

مرحله ویرایش تصویر، مرحله جدایی ناپذیر تمام عکاسی امروزی است. در این مرحله تمام تلاش برای بهبود تصاویر می شود. پس در نظر داشته باشید که باید عکس های خود را با فرمت RAW بگیرید تا در این مرحله کنترل بیشتری روی کار داشته باشید.

ابتدا فایل RAW را در فتوشاپ، لایت روم یا برنامه ویرایش عکس دیگری باز کنید. ساده ترین کارهایی که با ویرایش سریع در این برنامه ها می توانید انجام دهید شامل تنظیم روشنایی، کم و زیاد کردن سایه های عکس و ایجاد تغییرات ساده رنگ است. اگر می خواهید کمی جلوتر بروید، باید با این برنامه ها بیشتر آشنا شوید. برای مثال استفاده از فیلترهای پیشرفته می تواند مفید باشد. به خصوص اگر می خواهید پاشش آب ایجاد شده در تصاویر رنگی باشد. در این صورت از ابزارهای پیشرفته و فیلترهای از پیش تعریف شده در برنامه های ویرایش عکس استفاده کنید. به عنوان مثال، فیلتر HSL در برنامه Luminar به شما این امکان را می دهد که تصاویر را به دلخواه خود رنگی کنید.

برای ویرایش تصاویر در کوتاه ترین زمان ممکن، چندین نکته را در حین تصویربرداری در نظر بگیرید.

  • اگر ظرف آب شیشه ای است، مطمئن شوید که روی آن لکه ای وجود ندارد. اگرچه می توانید لکه را در حین ویرایش عکس پاک کنید، تمیز نگه داشتن ظرف باعث صرفه جویی در زمان ویرایش می شود.
  • همین نکته را در مورد اشیایی که در آب می اندازید نیز رعایت کنید. با این کار وضوح و کیفیت عکس خود را افزایش می دهید و نیاز به ویرایش تصویر را به حداقل می رسانید.
  • از اشیایی با رنگ های متضاد و واضح استفاده کنید تا بتوانید در مرحله ویرایش عکس تغییرات بیشتر و بهتری در عکس ایجاد کنید.

نمونه ای از ضبط ویدیوی اسپلش

آخرین کلمه

اکنون که با تکنیک ها و نحوه شلیک اسپلش آشنا شدید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که تجهیزات مورد نیاز خود را تهیه کرده و تمرین کنید. از تخیل خود استفاده کنید، اشیاء مختلف را در فواصل و سرعت های مختلف به داخل آب بیندازید تا تفاوت شکل قطرات آب را در هر بار پیدا کنید. به یاد داشته باشید که در ابتدا آزمون و خطا زیاد است، زیرا لحظه مناسب تیراندازی بسیار مهم است. پس صبور باشید و تا حد امکان روی زمان بندی و زیبایی تصاویر تمرکز کنید. عکاسی اسپلش می تواند در کارهای تبلیغاتی و عکاسی محصول بسیار مفید باشد. با رعایت این نکات می توانید این تکنیک عکاسی را بهبود ببخشید و بهترین تصاویر را ثبت کنید.

پیشنهاد

ما در آکادمی نورنگار به شما عکاسی را به صورت جامع آموزش می دهیم و در پایان دوره های عکاسی با اساتید حرفه ای مدرک فنی حرفه ای از وزارت فرهنگ و ارشاد دریافت خواهید کرد.

در صورت تمایل می توانید اینجا کلیک کنید.

دسته بندی ها

عکاسی حرفه ای

برچسب ها

جدیدترین مطالب پیشنهادی

اشتراک گذاری

در فیس بوک مشترک شوید

عضویت در تلگرام

در گوگل پلاس مشترک شوید

در واتس اپ مشترک شوید