عکاسی ماکرو فلاش آموزش عکاسی ماکرو با استفاده از نور حلقه ⭐ عکاسی ماکرو

عکاسی ماکرو فلاش آموزش عکاسی ماکرو با استفاده از نور حلقه ⭐ عکاسی ماکرو

در عکاسی ماکرو، نورپردازی سوژه می تواند کار بسیار دشواری باشد. اگر از دیافراگم های بسیار باز مانند f/1.8 استفاده می کنید، عمق میدان بسیار کم خواهید داشت و ممکن است عکس شما تار باشد. اگر می خواهید سوژه را به خوبی روشن کنید و از دیافراگم های بسته استفاده کنید، راه حل استفاده از فلاش ماکرو است. با ما همراه باشید تا 8 نکته عکاسی ماکرو فلاش را با هم مرور کنیم:

در عکاسی ماکرو، یک فلاش ماکرو ساده می تواند کار شما را بسیار آسان کند و گزینه های زیادی را در اختیار شما قرار دهد.

چه چیزی عکاسی ماکرو را از سبک های دیگر متمایز می کند؟

با یک لنز ماکرو می توانید در فواصل نزدیک تری فوکوس کنید. این به شما امکان می دهد از اشیاء بسیار کوچک مانند حشرات یا ساقه یک گیاه عکس بگیرید. یک لنز ماکرو نسبت بزرگنمایی 1:1 یا بیشتر دارد. فاصله کانونی نیز حدود 30 سانتی متر است این بدان معناست که تصویری که جسم روی سنسور دوربین تشکیل می دهد دقیقاً به اندازه خود جسم یا بزرگتر است.

توجه داشته باشید که لنز ماکرو بر روی یک سنسور برش متفاوت از یک دوربین فول فریم عمل می کند. به عنوان مثال، فاصله کانونی یک لنز 60 میلی متری در یک دوربین کراپ در واقع حدود 80 میلی متر است. اما برای دوربین های فول فریم این مقدار تفاوتی ندارد و دقیقاً برابر با 60 میلی متر خواهد بود.

نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که عمق میدان در عکاسی ماکرو بسیار کمتر است. در واقع هر چه سوژه به لنز نزدیکتر باشد، عمق میدان کمتر می شود و سوژه کمتری در فوکوس قرار می گیرد. در برخی موارد، حتی می توانید از دیافراگم بسته مانند f/9 یا f/11 استفاده کنید. در نتیجه نور کمتری وارد دوربین می شود و باید از فلاش ماکرو استفاده کنید.

8- برای روشنایی یکنواخت از فلاش حلقه ای استفاده کنید

فلاش حلقه ای یکی از بهترین گزینه ها برای عکاسی ماکرو است. عملکرد این نوع فلاش با قرار گرفتن در اطراف لنز شما با فلاش استودیویی یا دوربین متفاوت است و به همین دلیل سوژه و محیط را به طور یکنواخت روشن می کند.

اگر تا به حال با فلاش داخلی دوربین کار کرده باشید، احتمالاً نوع نور تند و بدی که فلاش تولید می کند را می شناسید. دلیل این امر این است که فلاش دوربین یک منبع نور کوچک است. و از آنجایی که نور مستقیماً به سوژه می تابد، خشن و ناخوشایند است. اما از طرفی نور فلاش حلقه صاف است و برای سناریوهای مختلف در عکاسی ماکرو استفاده می شود.

7- چراغ های زنگ مختلف را بررسی کنید

مانند اکثر تجهیزات عکاسی، رینگ لایت ها و فلاش های ماکرو نیز انواع مختلفی دارند و بسته به کیفیت قیمت های متفاوتی دارند. برخی از حلقه های موجود در بازار روی لنز شما قرار می گیرند و برخی دیگر به طور جداگانه با استفاده از پایه نور ثابت می شوند. برخی دیگر به جای نور لحظه ای یک نور ثابت دارند. به همین دلیل مهم است که قبل از خرید فلش درایو تحقیق کنید.

اگر عکاسی ماکرو بخش بزرگی از کار شما است، یا اگر این سبک را به طور جدی دنبال می کنید، بهتر است روی گزینه های با کیفیت بهتر سرمایه گذاری کنید. برخی از پیشنهادات ما به شرح زیر است:

Ring Flash Godox RING48 ماکرو حلقه چراغ LED

ماکرو فلاش Godox ML-150

حلقه فلاش گودوکس Witstro AR400

6- درک محل قرارگیری نور

وقتی از فلاش استفاده می کنید، نور سوژه جلویی را روشن می کند. این زاویه برای نورپردازی کلید ایده آل نیست. در عکاسی نه تنها میزان نور، بلکه جهت نور نیز مهم است. اگر فلاش روی پایه جداگانه نصب شود، آزادی بسیار بیشتری دارید، اما اگر روی دوربین نصب شود، معمولاً کیفیت نور بسیار پایین خواهد بود.

برای مثال هنگام عکاسی از غذا یا اشیای بی جان، بهتر است سوژه را از کنار یا در صورت امکان از پشت نورپردازی کنید. نوری که از جلو می تابد صاف و کاملاً بدون بعد است و هیچ سایه ای در آن وجود ندارد.

اگر نور جسم را از پشت روشن کند بافت را بهتر نشان می دهد و قسمت های مایع زیباتر دیده می شوند. این مهم است که بدانید انتخاب موقعیت نورپردازی شما چگونه می تواند بر عکس های شما تأثیر بگذارد. دفعه بعد که قصد عکس گرفتن دارید، نور را در مکان های مختلف قرار دهید و تاثیر آن را بر روی عکس های خود بررسی کنید.

5- استفاده از شکل دهنده مناسب

در عکاسی ماکرو فلاش، استفاده از شکل دهنده های نور ضروری است و می تواند تاثیر زیادی بر نتایجی که به دست می آورید داشته باشد. به خصوص اگر از فلاش برای عکاسی استفاده می کنید.

شکل دهنده های نور در شکل دهی و هدایت نور به شما کمک زیادی می کنند. در واقع هر چه نور طبیعی تر باشد برای عکاسی ماکرو بهتر است و شکل دهنده های نور می توانند در این زمینه به شما کمک زیادی کنند.

نور سخت خیلی زیبا نیست، اما با کمک سافت باکس و سایر اصلاح کننده ها می توانید نور را پخش کنید و کمی به نور طبیعی نزدیک کنید.

4- سرعت همگام سازی دوربین خود را پیدا کنید

تنظیم سرعت شاتر با توجه به سرعت همگام سازی فلاش در عکاسی ماکرو بسیار مهم است. هنگام استفاده از فلاش، حداکثر سرعت شاتری که می توانید استفاده کنید محدود است. این سرعت برای هر سازنده و حتی گاهی برای هر دوربین متفاوت است.

سرعت همگام سازی برای دوربین های نیکون معمولاً 1/250 ثانیه و برای Canon 1/200 ثانیه است. اگر سرعت همگام سازی دوربین خود را نمی دانید، می توانید مدل آن را در گوگل جستجو کنید.

برای اطمینان چند عکس آزمایشی بگیرید. برای مثال، سرعت همگام‌سازی Canon 5D Mark III من 1/200 ثانیه است، اما وقتی با سرعت 1/160 ثانیه عکاسی می‌کنم، تصویر من یک نوار سیاه خواهد داشت. دلیل این مشکل این است که شاتر در هنگام نوردهی خیلی کند بسته می شود.

3- سیستم نصب دوربین خود را بخرید

سیستم های نصب زیادی در بازار وجود دارد و بسیاری از تولید کنندگان این سیستم ها را ارائه می دهند. پایه دارای ویژگی هایی مانند بازوهای متحرک است و به شما کمک می کند موقعیت نور را به سرعت و به راحتی تغییر دهید.

2- استفاده از حالت های دوربین نیمه اتوماتیک

بسیاری از عکاسان آماتور احساس می کنند که استفاده از حالت دستی دوربین بسیار مهم است. اما می توانید از حالت های نیمه اتوماتیک دوربین خود نیز استفاده کنید. این حالت‌ها زندگی شما را آسان‌تر می‌کنند و استفاده از آنها به این معنی نیست که شما یک حرفه‌ای نیستید.

به عنوان مثال، اگر دوربین خود را روی حالت اولویت شاتر تنظیم کنید، می توانید مطمئن شوید که سرعت شاتر از سرعت همگام سازی ماکرو فلاش تجاوز نمی کند. خود دوربین بسته به سرعت شاتری که انتخاب می کنید بهترین دیافراگم ممکن را انتخاب می کند.

همچنین می توانید دوربین خود را روی حالت اولویت دیافراگم تنظیم کنید. در این حالت می توانید بسته به نوع سوژه و عمق میدان مورد نظر خود دیافراگم را انتخاب کنید و اجازه دهید دوربین سرعت شاتر را تنظیم کند.

1- افزودن رنگ به عکاسی ماکرو با فلاش

با افزودن رنگ به عکس های خود می توانید زیبایی آن ها را دو چندان کنید. رنگ در عکاسی ماکرو می تواند حتی خسته کننده ترین اشیا را به یک اثر هنری انتزاعی تبدیل کند. این کار با ژل های مختلف نیز به راحتی انجام خواهد شد.

می توانید ژل هایی را تهیه کنید که به شکل های مختلف به فلاش ماکرو متصل می شوند. برخی از این ژل ها دارای بند هستند که می توانید از آن برای اتصال به فلاش استفاده کنید. برخی دیگر زبانه هایی دارند که به فلاش متصل می شوند.

هنگام خرید مطمئن شوید که ژل مورد نظر دهانه فلاش شما را کاملاً بپوشاند.

استفاده از فلاش حلقه ماکرو

فلاش حلقه ای ماکرو به لنز شما متصل می شود و نور کافی و یکنواخت را برای شما فراهم می کند که برای عکاسی ماکرو ضروری است.

آیا برای عکاسی ماکرو به فلاش نیاز دارید؟

برای عکاسی ماکرو لزوماً نیازی به فلاش ندارید، اما بدون فلاش می توانید با مشکلات زیادی روبرو شوید. اگر دیافراگم را خیلی باز کنید، عمق میدان بسیار کمی خواهید داشت و سوژه کاملاً در فوکوس قرار نمی گیرد. فلاش ماکرو به شما امکان می دهد دیافراگم را روی مقادیری مانند f/9 یا f/11 تنظیم کنید.

بهترین نور برای عکاسی ماکرو چیست؟

انتخاب نوع نور بستگی به موضوع و علایق شما دارد. استفاده از فلاش ماکرو به شما این امکان را می دهد که نور بیشتری داشته باشید و بتوانید دیافراگم را به اندازه کافی ببندید تا سوژه کاملاً در فوکوس باشد.

ساخت فلاش دیفیوزر برای عکاسی ماکرو

اگر بودجه کمی دارید، می توانید یک دیفیوزر عکاسی ماکرو ساده در خانه بسازید. تنها چیزی که نیاز دارید یک ورق کاغذ سفید یا یک پارچه سفید شفاف است. همچنین می توانید از یک تکه پلاستیک سفید برای پخش نور استفاده کنید.

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت نورنگار و همچنین دریافت کد تخفیف ارزشمند 20 هزار تومان ایمیل خود را وارد کنید.