منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • عکاسی منظره مهتاب عکاسی منظره مهتاب – مجله نورنگار

عکاسی منظره مهتاب عکاسی منظره مهتاب – مجله نورنگار

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
عکاسی منظره مهتاب عکاسی منظره مهتاب - مجله نورنگار

شرایط معمول عکاسی وجود دارد که همه عکاسان از قبل با آن آشنا هستند: طلوع و غروب خورشید، ابرهای طوفانی، مه و غیره. اما یکی از شرایطی که به ندرت ذکر می شود، نور تولید شده توسط ماه کامل در شب های صاف است. ظرافت های نور مهتاب همیشه با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، اما عکاسی با نوردهی طولانی می تواند این حجاب را از بین ببرد. نتایجی که با این نوع عکاسی به دست می آورید ممکن است بسیار آشنا به نظر برسند، اما ویژگی های منحصر به فردی نیز دارند که آن ها را از عکس های معمولی گرفته شده در روز متمایز می کند. عکاسی منظره مهتابی با مجموعه ای از چالش ها همراه است، بنابراین در این مقاله به بررسی این سبک از عکاسی خواهیم پرداخت و امیدواریم به کسانی که به دنبال شروع کار هستند کمک کنیم.

تاثیر چشم انداز

هنگام عکاسی در شب، منظره و به خصوص بازتاب آن نقش بسیار مهمتری نسبت به روز دارد. به عنوان مثال، شما نمی توانید از منظره مهتابی در یک جنگل انبوه عکس بگیرید زیرا صحنه خیلی روشن نخواهد بود. با این حال، اگر در یک میدان نسبتا خالی هستید، می توانید جزئیات زیادی را ثبت کنید.

یک راه بسیار خوب برای بررسی اینکه آیا شرایط مناسب است یا خیر این است که ببینید آیا هوا به اندازه کافی صاف است که بتوانید بدون زمین خوردن در اطراف قدم بزنید. این نوع عکاسی اگر به درستی انجام شود نتایج کاملا متفاوتی نسبت به عکس هایی که در طول روز می گیرید به همراه خواهد داشت زیرا به دلیل غیرطبیعی بودن و نشان دادن چیزی که معمولا از دید عموم پنهان است تاثیر زیادی بر بیننده خواهد گذاشت.

رنگ ماه

عکاسی منظره زیر نور مهتاب

مهتاب لحن منحصر به فردی دارد که در دیگر ساعات روز دیده نمی شود. از یک طرف سایه هایی خواهید داشت که به خوبی مشخص شده و یادآور نور خورشید در وسط روز هستند و از طرف دیگر با نور روز متفاوت هستند. نور ماه در واقع بسیار ملایم است و سایه‌های حاصل لبه‌های نرمی دارند و بسیار روشن‌تر از آنچه در طول روز می‌بینید.

همچنین زمانی که ماه کامل می شود، رنگ هایی را خواهید دید که با دیگر زمان های روز کاملا متفاوت هستند. اگر از صحنه هایی با بازتاب بسیار بالا عکس می گیرید، به دنبال نقاط برجسته زرد کم رنگ و سایه های آبی کسل کننده باشید.

رنگ آسمان در شب نیز غیرطبیعی تر است و رنگ آبی عمیق تری نسبت به روز خواهید دید. اگرچه آسمان شب بدون ماه ممکن است در شب آبی یا حتی قهوه ای به نظر برسد، نور ماه باعث می شود آسمان در شب آبی تیره شود. همچنین هرچه بیشتر به سمت ماه حرکت کنید، رنگ اشباع‌تر می‌شود.

چه بخواهید آسمان را در عکس خود بگنجانید یا نه، عکاسی از منظره زیر نور مهتاب نتایج جالبی به همراه خواهد داشت. عکاسان همیشه به دنبال راه‌های جدیدی برای ثبت یک منظره هستند و نور مشخصه ماه کامل راهی عالی برای انجام این کار است.

ماه را در عکس ها قرار دهید

خیلی وقت ها در موقعیتی قرار می گیرید که می توانید ماه را در عکس های خود قرار دهید. در حالی که این مشکل ممکن است در بسیاری از موارد خوب به نظر برسد، اما با چالش های خود نیز همراه است. دلیل این کار این ساده است؛ گنجاندن خورشید در عکس‌های شبانه تقریباً مانند قرار دادن خورشید در عکس‌های روز است.

مانند خورشید ظهر، ماه کامل بسیار روشن تر از بقیه تصویر خواهد بود (مگر اینکه در یک شهر باشید). این به این معنی است که عکس‌هایی که ماه در آن‌ها وجود دارد، مستعد مشکلاتی هستند، از جمله میزان زیاد شعله‌ور شدن و مشکلات نوردهی.

اگر لنز شما مستعد جرقه زدن است و اگر می‌خواهید از عکس‌های بیش از حد شبح‌آلود جلوگیری کنید، باید بسیار مراقب باشید که ماه در کجای عکس‌هایتان قرار دارد و همچنین قبل از گرفتن عکس مطمئن شوید که لنز شما به اندازه کافی تمیز است. حتی مقدار کمی گرد و غبار می تواند نور را منعکس کند و نقاط نور اضافی را در تصویر شما ایجاد کند. همچنین، اگر هوا بسیار سرد است، کریستال‌های یخ کوچک می‌توانند به‌قدری درخشش در عکس شما را تقویت کنند که عکس‌هایی که می‌گیرید کاملاً بی‌ارزش باشند.

عکاسی منظره زیر نور مهتاب

اگر قصد دارید ماه را در عکس خود قرار دهید، از آنجایی که ماه از همه اجزای تصویر روشن تر است، نوردهی دقیق صحنه می تواند بسیار دشوار باشد. در این شرایط فقط باید مطمئن شوید که حتی اگر تصویر داخل دوربین تیره تر به نظر می رسد، آن را به درستی در معرض دید قرار دهید تا تمام اجزای تصویر دارای جزئیات کافی باشند و بتوانید در حین ویرایش آن ها را بازیابی کنید.

البته گنجاندن ماه در تصویر غیرممکن نیست. فقط باید آن را به خوبی قرار دهید، از ورود گرد و غبار به قسمت جلویی لنز جلوگیری کنید و نوردهی را به درستی انجام دهید. به این ترتیب می توانید عکس های بسیار خوبی بگیرید.

تجهیزات و تنظیمات دوربین

ماه کامل به طرز شگفت انگیزی روشن است. بسته به صحنه، ممکن است لازم باشد از تنظیمات دوربینی که در پایان غروب استفاده می‌کنید به جای آنچه در نیمه‌شب برای عکاسی نیاز دارید استفاده کنید.

به عنوان مثال، هنگام عکاسی از یک رودخانه یخ زده، ممکن است بتوانید از ISO 100 یا 200 (با سرعت شاتر 30 ثانیه و دیافراگم باز) برای بسیاری از عکس های خود استفاده کنید. در شرایط عادی نمی توان از این ISO برای عکاسی در شب استفاده کرد، اما در عکاسی از منظره زیر نور مهتاب می توانید از آن استفاده کنید. پس نیازی نیست تنظیمات دوربین برای عکاسی در شب استفاده کنید. قبل از انجام این کار، باید مطمئن شوید که این تنظیمات قابل اجرا هستند.

عکاسی منظره زیر نور مهتاب

زمانی که ماه را در عکس های خود قرار می دهید این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند. برای جلوگیری از نوردهی بیش از حد، باید از مقادیر ISO بسیار پایین و احتمالاً دیافراگم های کوچکتر یا سرعت شاتر آهسته تر از آنچه برای عکاسی در شب انتظار دارید استفاده کنید.

در اینجا بهتر است از دوربین هایی استفاده کنید که از ISO invariance پشتیبانی می کنند. اگر این کار را انجام دهید، می توانید حتی تاریک ترین قسمت های عکس خود را بدون مشکلاتی که ممکن است با استفاده از مقادیر ISO بالا با آن مواجه شوید، روشن کنید.

وقتی صحبت از تجهیزات دوربین به میان می آید، ماه کامل نیز انعطاف پذیری بیشتری نسبت به عکاسی در شب به شما می دهد. برای این سبک از عکاسی، لزوماً نیازی به استفاده از دوربین های فول فریم و لنز 14 میلی متری f/2.8 برای گرفتن عکسی زیبا ندارید، اما قطعاً باید از سه پایه استفاده کنید.

در واقع، اگر منظره به اندازه کافی بازتابنده باشد، می توانید از لنزهایی مانند 70-200mm f/4 برای عکاسی از منظره زیر نور ماه استفاده کنید. با استفاده از این لنزها، می توانید ISO را در 100 یا 200 نگه دارید. این تنظیمات برای اکثر عکاسان علاقه مند به چنین تصاویری مناسب است، حتی کسانی که از دوربین های سنسور برش و لنزهای کیت برای عکاسی استفاده می کنند.

با این حال، مانند همیشه، اگر می خواهید ستاره ها به صورت نقاط شفاف در آسمان ظاهر شوند، باید بسیار مراقب باشید. درست مانند شب های بدون ماه، باید از لنزهای واید و نوردهی سریع استفاده کنید.

نتیجه

عکاسی منظره زیر نور مهتاب

امیدواریم اگر شما از آن دسته عکاسانی هستید که دوست دارید منظره را به شکلی منحصربفرد ثبت کنید، این مقاله توانسته باشد به شما کمک کند. ماه کامل منظره زیبایی است و نور آن چیزی است که بسیاری از عکاسان دوست دارند در عکس های خود داشته باشند.

البته این نکات فقط در ماه کامل قابل اجرا نیستند و تا زمانی که نور ماه به اندازه کافی برای روشن کردن صحنه وجود دارد، می توانید از نکات ارائه شده در مقاله امروز استفاده کنید. اما روشن ترین حالت زمانی است که ماه کامل است و این باعث ایجاد محیطی جذاب برای عکاسی از منظره می شود.

بنابراین دفعه بعد که فرصت عکاسی از منظره در شب را دارید، به ماه توجه کنید. اگر ماه در زمان معقولی طلوع کرد و نور آن برای روشن کردن منظره کافی بود، بهتر است از آن عکس بگیرید. همه مناظر برای عکاسی زیر نور مهتاب مناسب نیستند، اما اگر شرایط مناسب باشد، می توانید عکس های فوق العاده زیبایی بگیرید.

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت نورنگار و همچنین دریافت کد تخفیف ارزشمند 20 هزار تومان ایمیل خود را وارد کنید.