منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نکات مهم در عکاسی خانوادگی; راهنمای ضبط تصاویر حرفه ای

نکات مهم در عکاسی خانوادگی; راهنمای ضبط تصاویر حرفه ای

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نکات مهم در عکاسی خانوادگی; راهنمای ضبط تصاویر حرفه ای

از آنجایی که موضوع هشتمین جشنواره ایران من «خانواده ایرانی» است، ذکر چند نکته در مورد عکاسی خانوادگی ضروری است.

عکاسی خانوادگی جزو عکاسی گروهی است و شاید اولین عکسی که بعد از خرید دوربین می گیرید همین عکس خانوادگی باشد.

نکات مهم در عکاسی خانوادگی

در این مطلب سعی کردیم با ذکر مثال و یادآوری نکات فنی به شما در گرفتن عکس خانوادگی جذاب کمک کنیم.

آموزش عکاسی خانوادگی

ابتدا باید چند نکته را مشخص کنید:

  • آیا تم خاصی برای عکاسی خانوادگی دارید؟ مثلا عکاسی در سفر، در مراسم یا. . .
  • عکس در فضای باز گرفته شده است یا داخل خانه؟
  • چند نفر در عکس هستند و آیا خود عکاس در بین جمعیت خواهد بود؟
  • فضای عکس یک فضای رسمی است یا یک محیط راحت و بی تکلف؟
  • آیا عکس چاپ می شود یا فقط به صورت الکترونیکی بایگانی می شود؟
  • برای عکاسی خانوادگی چه تجهیزاتی لازم است؟

پاسخ به سوالات بالا شما را در بهترین موقعیت برای عکاسی خانوادگی قرار می دهد.

موضوع عکاسی خانوادگی

اگر تم عکاسی خانوادگی خاصی را مد نظر دارید، باید مراحل دیگر را با توجه به آن موضوع طی کنید. برای مثال عکاسی در سفر با عکاسی خانوادگی بزرگسالان در خانواده کاملا متفاوت است.

موضوع عکاسی خانوادگی

عکاسی خانوادگی در فضای باز

عکاسی خانوادگی در فضای باز معمولا در سفر یا در طبیعت گردی و پیک نیک انجام می شود. نکته مهم در مورد عکاسی خانوادگی در فضای باز، استفاده بهینه از نور طبیعی است. از نظر نورپردازی دراماتیک، بهترین ساعات برای عکاسی، ساعات طلایی، قبل از غروب خورشید است، زمانی که خورشید هنوز در آسمان است اما شدت آن کاهش یافته و در حال کاهش است. این نور که در دسته نورهای گرم قرار می گیرد، احساس گرما و صمیمیت را که مشخصه اصلی عکس خانوادگی است، دو چندان می کند.

عکاسی خانوادگی در فضای باز

هنگام عکاسی در فضای باز، بسته به محیط، افراد می توانند ایستاده یا نشسته یا ترکیبی از هر دو باشند. مانند همه انواع عکاسی، فقط یک عکس نگیرید، چندین عکس در حالت های مختلف بگیرید. زاویه نور را در نظر بگیرید و بدانید که در ساعت طلایی زمان زیادی برای عکس گرفتن نخواهید داشت.

نکات مهم در عکاسی خانوادگی; راهنمای ضبط تصاویر حرفه ای

به تنظیمات دوربین دقت کنید. ممکن است لازم باشد از دیافراگم باز استفاده کنید یا سرعت شاتر را کاهش دهید یا به دلیل نور کم حساسیت را افزایش دهید. اگر پس‌زمینه مهمی در عکس ندارید، سعی کنید با باز کردن حداکثر دیافراگم، عمق میدان را کاهش دهید. اگر دیافراگم لنز شما به اندازه کافی باز نمی شود، باید سرعت شاتر خود را کاهش دهید، در این صورت قطعا به سه پایه نیاز خواهید داشت و به عنوان آخرین راه، برای جبران کمبود نور، از حساسیت نسبتاً افزایش یافته استفاده کنید.

تنظیم تعادل رنگ سفید

تعادل رنگ سفید را روی “Daylight” تنظیم کنید و اگر دوربین شما گزینه “Sunset” را دارد از آن استفاده کنید. همانطور که همیشه توصیه می شود، از فرمت RAW برای ذخیره عکس ها استفاده کنید تا بتوانید بعد از عکسبرداری بهتر ویرایش کنید.

سعی کنید مکان افراد را در عکس های متوالی تغییر دهید و ترکیب بندی های مختلفی را بر اساس قد، سن یا رابطه خانوادگی ایجاد کنید.

نکات مهم در عکاسی خانوادگی; راهنمای ضبط تصاویر حرفه ای

عکاسی خانوادگی در فضای داخلی

این نوع عکاسی معمولا در حین رویدادها یا مهمانی ها صورت می گیردرایکی از اشتباهات رایج در این نوع عکاسی این است که از مهمانان می‌خواهیم هنگام ورود در کنار یکدیگر بایستند. عکاسی خانوادگی بهتر است زمانی انجام شود که مهمانان و اعضای خانواده از نظر جسمی و روحی در استراحت هستند.

عکاسی خانوادگی در فضای داخلی

در این نوع عکاسی به دلیل استفاده از نورهای مصنوعی، شناخت منبع نور و جهت تابش آن بسیار مهم است. در اتاق های بسته، منبع نور معمولا از بالا و از سقف می تابد و می تواند سایه های ناخوشایندی را بر روی چهره افراد ایجاد کند. با کمی خلاقیت و استفاده از رفلکتور آماده یا دست ساز (با فویل آلومینیومی) می توانید نور را از پایین به بالا منعکس کنید تا چهره افراد را بهتر ببینید و سایه های مزاحم را از بین ببرید.

تعادل رنگ سفید دوربین

تراز سفیدی دوربین نیز باید بر اساس نوع منبع نور تنظیم شود. اگرچه این موضوع در عکاسی با فرمت RAW چندان مهم نیست، اما معمولا اعضای خانواده تمایل دارند یک کپی از عکس را همزمان دریافت کنند، بنابراین بهتر است از گزینه RAW+JPEG برای فرمت ضبط عکس استفاده کنید و نسخه JPEG را با خانواده به اشتراک بگذارید. اعضا در این مورد، کاملاً ضروری است که تراز سفیدی را به درستی تنظیم کنید.

کادربندی افراد حاضر شبیه عکاسی خانوادگی در فضای باز است و در عکس های متوالی ترکیب بندی را به افراد ایستاده یا نشسته تغییر می دهد. در عکاسی خانوادگی داخل ساختمان به دلیل معماری داخلی می توان در ایجاد محیط ابتکار زیادی داشت، مانند استفاده از مبلمان و مبل، پله، میز ناهار خوری و ….

عکس با عمق میدان

اگر پس‌زمینه کادر خیلی شلوغ است، سعی کنید با کمترین عمق میدان عکاسی کنید تا توجه بیشتری روی سوژه‌ها متمرکز شود.

تعداد افراد در یک عکس خانوادگی

می توان گفت که تعداد فرد افراد در یک جعبه ترکیب بهتری را ایجاد می کند، اما این قانون نیست. اگر تعداد اعضای خانواده زیاد است، چه در فضای باز و چه در داخل خانه، سعی کنید همه را در یک ردیف قرار ندهید و از ترکیب نشستن و ایستادن یا ایستادن در دو ردیف استفاده کنید. با این تکنیک می توانید به راحتی همه اعضای خانواده را در یک قاب قرار دهید و نیازی به استفاده از وسیع ترین زاویه لنز (و در نتیجه بزرگنمایی) ندارید.

تعداد افراد در یک عکس خانوادگی

همیشه از زاویه هم سطح چشم استفاده نکنید. در برخی موارد، گرفتن یک عکس خانوادگی از ارتفاع کمی بالاتر (مثلاً ایستادن روی صندلی) جلوه بسیار زیباتری ایجاد می کند. از افراد بخواهید از عبارات خشک و جدی پرهیز کنند و کاملاً آرام و آرام باشند. یک لبخند ساده می تواند فضای یک عکس را کاملا تغییر دهد. کودکان و نوجوانان می توانند حرکات و ژست های خاص خود را داشته باشند به شرطی که ترکیب بندی را به هم نریزند.

حالت سلفی

اگر قرار است به عنوان یک عکاس در عکس حضور داشته باشید، از قبل پیش بینی لازم را در مورد موقعیت مکانی خود انجام دهید. دوربین را در حالت تایمر خودکار (معمولاً 10 ثانیه) قرار دهید و بدون نگرانی یا عجله جای خود را بگیرید. امروزه دوربین ها به شما امکان می دهند چندین عکس پشت سر هم در حالت تایمر خودکار بگیرید تا از مواردی مانند چشم بسته یا پلک زدن برخی افراد جلوگیری کنید.

فضا و فضای عکاسی خانوادگی

حال و هوای فضای عکاسی خانوادگی یکی از مهم ترین موارد در ثبت یک عکس خوب است. عکس های خانوادگی را می توان در فضایی مفرح و غیررسمی یا در فضایی کاملا غیررسمی یا رسمی گرفت.

فضا و فضای عکاسی خانوادگی

عکاسی یادگاری در بناهای تاریخی و هنگام مسافرت یا گشت و گذار در طبیعت و شرکت در مراسم عروسی در زمره عکاسی غیررسمی خانوادگی طبقه بندی می شود، اما در مراسمی مانند عزاداری و عزاداری، فضای عکاسی غیررسمی تغییر کرده و رسمی تر می شود. اگرچه معمولا در این مواقع کمتر به عکاسی خانوادگی پرداخته می شود، اما عکاسی خانوادگی در هر فضا و فضایی ممکن و حتی ضروری است. در سفرهای زیارتی نیز این شرایط حاکم است و باید حس معنویت در این گونه تصاویر به خوبی به بیننده منتقل شود.

جو عکاسی

چاپ عکس یا آرشیو الکترونیکی

عکس های خانوادگی معمولا جزو عکس های یادگاری هستند، بنابراین تمایل زیادی برای چاپ و قاب گرفتن این نوع عکس ها وجود دارد. از سوی دیگر اشتراک گذاری عکس های خانوادگی در فضای مجازی نیز در حال گسترش است. بنابراین روش ویرایش برای این دو هدف متفاوت است. البته، تمام عکس‌های دیجیتال، خانوادگی یا غیره، پس از گرفتن نیاز به ویرایش دارند. از آنجایی که فرآیند چاپ مستلزم ویرایش دقیق تری در رنگ ها و تنالیته های عکس است، توصیه می کنیم اگر با پردازش عکس آشنایی ندارید، از ویرایشگر بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد تا نتیجه چاپ کاملا مطلوب باشد.

چاپ عکس یا آرشیو الکترونیکی

اما ویرایش و انتشار در فضای مجازی با تنوع اپلیکیشن های متصل و سادگی کار با آن ها فرآیند ساده تری است و به راحتی می توانید با گوشی هوشمند عکس ها را در فضای مجازی ویرایش و به اشتراک بگذارید.

چاپ عکس ها

بهترین توصیه این است که هر دو هدف را در نظر بگیرید. چاپ عکس و ارسال آنها به صورت آنلاین اگر این مقاله برای شما مفید بود یا تجربه خوبی در این زمینه دارید، لطفاً آن را با ما به اشتراک بگذارید. برای اطلاعات بیشتر درباره جشنواره ایران من به وب سایت رسمی آن مراجعه کنید.

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت نورنگار و همچنین دریافت کد تخفیف ارزشمند 20 هزار تومان ایمیل خود را وارد کنید.